Co sprawdzić kilka dni przed maturą z informatyki?

Matura z informatyki 2022 odbędzie już 20 maja. Dopóki masz jeszcze więcej wolnego czasu, to świetny moment, żeby zaplanować sobie najbliższe kilka tygodni. To znacznie odejmie Ci stresu w maju, kiedy czeka Cię natłok egzaminów.

Co sprawdzić kilka dni przed maturą z informatyki?

Jako maturzysta zdający egzamin z informatyki, masz prawo do sprawdzenia poprawności działania swojego stanowiska komputerowego jeszcze przed 20 maja. W niektórych szkołach pojawienie się na zweryfikowanie sprzętu jest traktowane jako obowiązkowe. Inne w ogóle o tym nie przypominają. Nawet jeśli Twoja szkoła daje całkowitą dowolność w tej sprawie, zdecydowanie zachęcam Cię do wykonania tego kroku.

Przychodzę do Ciebie z checklistą, która pomoże Ci w sprawdzeniu wszystkich niezbędnych rzeczy na kilka dni przed maturą z informatyki. Dzięki temu sam egzamin 20 maja będzie już formalnością!

Matura z informatyki - co sprawdzić na kilka dni przed egzaminem?

  • Stanowisko komputerowe

Na pierwszy ogień weźmy ogólnie pojęte stanowisko komputerowe. Sprawdź, czy posiada ono kompletne wyposażenie, tj. myszka, klawiatura, pendrive. Zobacz, czy wszystkie przyciski działają poprawnie. Zdarza się, że w takich ogólnodostępnych klawiaturach są pozamieniane przyciski, czy nie działają poszczególne z nich. Jeżeli chcesz korzystać ze swojej klawiatury czy myszki na maturze, zapytaj się o taką możliwość.

PS Szybkie rozwiązanie na przywrócenie zamienionych przycisków: wciśnij kolejno przyciski CTRL, a następnie SHIFT. Wszystko powinno wrócić do normy.

Dodatkowo warto sprawdzić, czy wybrany dla Ciebie komputer nie ma problemów z czytaniem zewnętrznych źródeł pamięci, takich jak pendrive czy płyty CD. Zweryfikuj także, czy dane poprawnie zapisują się na obu nośnikach oraz, czy da się je potem odczytać. Warto się na to wcześniej przygotować i mieć przygotowany czysty pendrive oraz pustą płytę CD.

  • Środowisko programistyczne

Dowiedz się jakie środowisko programistyczne znajduje się na komputerach w Twojej szkole. Jeśli różni się od tego, którego używasz, to sprawdź dokładnie, jakie są to różnice i czy znacząco wpłyną na Twoją pracę.

Dodatkowo zobacz, czy wszystkie funkcjonalności działają tak, jak trzeba. Możesz w tym celu spróbować stworzyć prosty program i spróbować go skompilować. Znam takie przypadki, gdzie w komputerze nie był na przykład zainstalowany kompilator…

Jeśli wszystko działa tak, jak należy, możesz zabrać się za sprawdzanie kolejnych elementów.

Zgarnij „darmowe” punkty na maturze

W ramach dodatkowego wsparcia w procesie nauki, przygotowaliśmy dla Ciebie książkę „MATURA INFORMATYKA - TEORIA”.

Materiały zostały stworzone z myślą o zróżnicowanych stylach nauki – zarówno w formie czytanej, jak i słuchanej – aby ułatwić przyswajanie wiedzy i zwiększyć efektywność Twojej nauki.

ksiazka-matura-informatyka-teoria

  • Programy użytkowe

Dowiedz się jakie programy użytkowe są na komputerach w Twojej szkole (na przykład Microsoft Office lub LibreOffice) i czy na pewno znajdują się na nich wszystkie te, których będziesz potrzebować podczas pisania matury z informatyki. Sprawdź wersje tych programów i ewentualne różnice w porównaniu z tymi, których aktualnie używasz. Najlepiej przygotuj sobie w tym celu po jednym krótkim zadaniu z każdej części matury.

Najważniejsze rzeczy do sprawdzenia:

Excel - przetestuj np. tworzenie tabeli przestawnej, wprowadzanie funkcji, importowanie danych, unikatowe rekordy, wprowadzanie funkcji (czy do oddzielania służy przecinek czy średnik), tworzenie wykresów.

Access - sprawdź importowanie danych oraz ustawianie ich typu, tworzenie kwerend, tworzenie relacji.

Programowanie - przetestuj, czy program dobrze się kompiluje. Dobrze jest napisać program odczytujący i zapisujący dane do pliku.

Dodatkowo, osoby, które zdają maturę z informatyki w języku C++ powinny sprawdzić, czy na ich komputerze został zainstalowany program C++11.

Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnościami dotyczącymi matury z informatyki, dołącz do naszej społeczności:

Grupa Matura Informatyka 2024 / 2025 / 2026