Deklaracja maturalna informatyka - jak wypełnić?

Deklaracja maturalna informatyka 2021 / 2022 - jak wypełnić?

To już potwierdzone. Matura z informatyki 2022 odbędzie się 20 maja. Jednak aby ją zdawać, musisz wcześniej złożyć w swojej szkole odpowiedni dokument, w którym zadeklarujesz chęć udziału w egzaminie z informatyki na poziomie rozszerzonym. W tym artykule dowiesz się, czym jest deklaracja maturalna z informatyki, a dzięki praktycznym wskazówkom, uzupełnienie jej nie będzie dla Ciebie żadnym problemem!

Deklaracja maturalna informatyka - jak wypełnić?

Czym jest deklaracja maturalna?

Każdego roku przyszli maturzyści muszą określić, jakie przedmioty chcą zdawać na maturze . Zazwyczaj, oprócz tych podstawowych, dobiera się kilka przedmiotów na poziomie rozszerzonym, potrzebnych do dostania się na wymarzone studia. Aby znaleźć się w gronie maturzystów z danych przedmiotów, należy złożyć w tym celu specjalny dokument, wyrażający chęć do przystąpienia do egzaminu dojrzałości, na którym wskazuje się wybrane przez siebie przedmioty oraz poziom, na którym chce się je zdawać. Na deklaracji trzeba wskazać minimum 1, do 6 przedmiotów rozszerzonych. Nie ma znaczenia też, czy dany przedmiot był nauczany w Twojej szkole. Możesz przygotowywać się do niego we własnym zakresie.

Deklaracja maturalna - do kiedy złożyć?

Deklaracja maturalna - do kiedy złożyć? Deklarację maturalną składa się w tym samym roku szkolnym, w którym planowane jest przystąpienie do egzaminu. Dla uczniów, którzy zamierzają pisać maturę bezpośrednio po ukończeniu szkoły, terminy są dwa. Pierwszy z nich to tak zwany termin wstępnej deklaracji , którą można złożyć do 30 września 2021 r. Termin drugi to ten, w którym składana jest jej ostateczna wersja. Czy można zmienić deklarację maturalną z informatyki ? Jeśli Twoje plany egzaminacyjne ulegną zmianie od czasu złożenia dokumentów z końcem września, do 7 lutego 2022 możesz dokonać korekty. Te same terminy obowiązują również w przypadku, gdy jesteś absolwentem LO, technikum lub szkoły artystycznej do roku 2020/2021. Z jedną różnicą. Wtedy wstępna deklaracja jest dobrowolna.

Gdzie złożyć deklarację maturalną? Zazwyczaj dokumenty te zbierane są bezpośrednio u dyrektora szkoły lub w sekretariacie. O dokładnych terminach i miejscu złożenia dokumentów, zostaniesz poinformowany przez swoich nauczycieli lub z początkiem roku szkolnego sprawdzisz je na stronie swojej szkoły lub w niektórych przypadkach - Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Terminy związane ze składaniem deklaracji maturalnych w pozostałych przypadkach, znajdziesz na stronie: https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/o-egzaminie/

Deklaracja maturalna informatyka - jak uzupełnić? Instrukcja krok po kroku.

Jeśli decydujesz się na zdawanie matury bezpośrednio po ukończeniu szkoły, musisz w tym celu złożyć deklarację A, czyli tę, przeznaczoną dla:

  • uczniów ostatniej klasy liceum, technikum, branżowej szkoły II stopnia albo szkoły artystycznej, przystępujących do egzaminu po raz pierwszy,
  • absolwentów liceum, technikum albo szkoły artystycznej w Polsce, których szkoła nadal funkcjonuje i w 2022 r. chcą przystąpić do egzaminu maturalnego po raz pierwszy albo po raz kolejny.

Nie należysz do żadnej ze wskazanych wyżej grup? Wzory deklaracji dla pozostałych przypadków również określone są na pierwszej stronie deklaracji A.

Deklaracja maturalna informatyka - jak wypełnić?

Dokument deklaracji maturalnej musi być wydrukowany dwustronnie - na jednej kartce. Koniecznie dowiedz się, czy w Twojej szkole czeka na Ciebie gotowy do wypełnienia arkusz, czy musisz przynieść wydrukowaną przez siebie wersję. Jeśli musisz przygotować ją osobiście, arkusz do wypełnienia znajdziesz tutaj.

Wiemy już jak przygotować dokument, przejdźmy więc do tego, jak wygląda i w jaki sposób go uzupełnić. Arkusz podzielony jest na 9 części: A, B, C, D, E i H, które wypełniają wszyscy, w różnym zakresie oraz F, G, I - do uzupełnienia wyłącznie przez osoby, których dotyczą. Deklarację można uzupełnić komputerowo lub odręcznie. Jeśli decydujesz się na drugą opcję, pamiętaj, aby dane zapisać czarnym lub niebieskim kolorem oraz drukowanymi literami.

Zgarnij „darmowe” punkty na maturze

W ramach dodatkowego wsparcia w procesie nauki, przygotowaliśmy dla Ciebie książkę „MATURA INFORMATYKA - TEORIA”.

Materiały zostały stworzone z myślą o zróżnicowanych stylach nauki – zarówno w formie czytanej, jak i słuchanej – aby ułatwić przyswajanie wiedzy i zwiększyć efektywność Twojej nauki.

ksiazka-matura-informatyka-teoria

Części A-D nie powinny sprawić Ci problemu. Należy uzupełnić tam swoje dane, informacje kontaktowe oraz dotyczące tego, czy jest to Twoje pierwsze podejście do matury . Przejdźmy do części E, w której wypełnisz deklarację przystąpienia do egzaminu z informatyki. Przed wypełnieniem tego fragmentu, należy dokładnie zapoznać się z dołączoną do deklaracji instrukcją, zawartą na stronach 6-7 pliku .

Deklaracja maturalna informatyka - jak wypełnić?

W tabeli przedstawionej w części E1, należy wskazać co najmniej 1 przedmiot, który będziesz zdawać na poziomie rozszerzonym. Oznacza to, że właśnie tutaj wpisujesz chęć zdawania informatyki na maturze, ponieważ występuje ona wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Jak poprawnie uzupełnić kolumny, zobaczysz na grafice wyżej. Jeśli Informatyka jest jednym z kilku przedmiotów, które zdajesz jako dodatkowe, kolejność ich wpisania nie ma znaczenia. Kolejne pola, czyli E2 i E3, uzupełniasz wyłącznie w szczególnych przypadkach, określonych w instrukcji nad tabelą:

Deklaracja maturalna informatyka - jak wypełnić?

Wybór informatyki na maturze to również potrzeba wypełnienia części F1 deklaracji. Należy określić w niej:

  • system operacyjny,
  • program użytkowy,
  • język programowania,
których będziesz używać podczas egzaminu. Pamiętaj, że powyższych elementów nie możesz dowolnie wybrać. Dostępne opcje, co roku publikowane są w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dokument dotyczący matury 2022, zobaczysz tutaj . Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego dla siebie języka, posłuchaj jednego z podcastów Matura Informatyka , właśnie na ten temat: https://kursmaturainformatyka.pl/blog/jaki_jezyk_programowania_wybrac_na_mature. Matura z informatyki to jedyna, którą decydujesz się zdawać na poziomie rozszerzonym? Jeśli tak i wszystkie powyższe kroki zostały wykonane poprawnie, pozostało Ci już tylko wypełnienie części H i I, które zawierają zgody i potwierdzenia uzupełnionych informacji. W przypadku zadeklarowania większej liczby przedmiotów sprawdź dokładnie pozostałe pola w sekcji F.

Twoje deklaracja maturalna z informatyki jest gotowa! Teraz pozostało Ci poprawne złożenie jej we wskazanym miejscu i terminie. Pamiętaj, że po poprawnym złożeniu wstępnej i/lub ostatecznej deklaracji maturalnej, otrzymujesz od dyrektora szkoły ‎jej kopię z potwierdzeniem przyjęcia. Jeśli takie pismo nie zostanie Ci wydane — przypomnij o nim osobie, przyjmującej Twoje dokumenty.

Powodzenia!

Chcesz dowiedzieć się więcej na tematy matury z informatyki? Sprawdź nasze podcasty, artykuły i webinary na stronie kursmaturainformatyka.pl , w zakładce “materiały”!