Co muszę umieć na maturę z informatyki?

Zadajesz sobie pytanie, jak i kiedy najlepiej zacząć przygotowania do matury z informatyki? Ten odcinek powstał właśnie z myślą o Tobie!Zazwyczaj pytania, które dostaję brzmią: “Jestem w drugiej / trzeciej / czwartej klasie. Zastanawiam się, czy dam radę napisać maturę z informatyki, bo jestem kompletnie zielony_a. W szkole nie mamy zajęć z tematów maturalnych”.

Jeśli masz tak samo, to wiedz, że nie jesteś sam_a. Myślę, że większość szkół ma z tym problemy., o czym ostatnio osobiście się przekonałem. Zastanawiasz się w jaki sposób? Możesz jeszcze nie wiedzieć, ale prowadzę Kurs Matura Informatyka, który pomaga w przygotowaniach do egzaminu z tego przedmiotu. Uczniom i, jak się okazało, również nauczycielom, którzy doszkalają się w ten sposób, by dobrze przygotować swoich uczniów.

To chyba znak, że udało mi się przygotować naprawdę wartościowe źródło wiedzy ;).

Matura informatyka - kiedy i jak się przygotować?

Kiedy najlepiej rozpocząć przygotowanie matury z informatyki? Najlepiej tu i teraz! Zacznijmy od osób, które jeszcze nie są w klasie maturalnej. Jeśli do nich należysz, prawdopodobnie masz jeszcze sporo czasu na naukę. Wykorzystaj to! Zainwestuj 2-3-5 godzin tygodniowo w informatykę. W ostatniej klasie przekonasz się, że nauczyciele szkolni zaczną stawiać swoje przedmioty ponad inne jeszcze bardziej niż dotychczas. W efekcie pojawi się jeszcze więcej zadań domowych i sprawdzianów itp. Ok, te mniej istotne przedmioty, z których nie będziesz zdawać matury, odejdą nieco w zapomnienie, ale przecież zostaną jeszcze lektury, rozprawki, projekty… Klasa maturalna to czas który chyba każdy wspomina jako ciężki, ale pełen pozytywnych emocji. W końcu kończysz naukę w kwietniu, a rozpoczęcie roku akademickiego dopiero w październiku.

Moim zdaniem, warto wcześniej pomyśleć o maturze z informatyki, tak, by przygotować się do niej w dużym stopniu jeszcze przed klasą maturalną i wkroczyć w ten pracowity czas z jednym już prawie zaliczonym przedmiotem. Załóż sobie na przykład, że od października do maja (ok. 30 tygodni) poświęcisz po kilka godzin tygodniowo na naukę informatyki. Zobaczysz, że znacząco zaowocuje to Twoim komfortem w ostatniej klasie!

Nauka do matury z informatyki w klasie maturalnej

Pozostaje pytanie: czy jeśli jestem w klasie maturalnej, a egzamin jest za 4-6 miesięcy to czy jeszcze jest szansa, żeby od zera ogarnąć temat? Śmiało i z pewnością powiem, no jasne! W końcu matura z informatyki, to jedna z krótszych, jeśli chodzi o objętość wiedzy.

Porównaj sobie, ile masz tygodniowo w szkole godzin matematyki, a ile informatyki. Podobnie właśnie jest z maturą. Tak naprawdę, wystarczy Ci pełne opanowanie czterech, a nawet trzech dość obszernych zagadnień, żeby napisać egzamin z tego przedmiotu na jak najlepszym poziomie. Rekord mojego maturzysty, to wynik ponad 70% od zera. Zaczynając w lutym i kończąc w drugim tygodniu maja, czyli już w trakcie pisania matur. Oczywiście wiązało się to z codzienną pracą, nauką po nocach, ciśnięciu ile maszyna dała. Wiem, że można, ale da się też na spokojnie i bez stresu.

Reasumując, zaczynając naukę na początku klasy maturalnej, jesteś jeszcze w komfortowej sytuacji, ale to już ostatni dzwonek. Jeśli masz jeszcze więcej czasu, zainwestuj go mądrze, a takie podejście zwróci Ci się w spokoju podczas rekrutacji na studia.

Już wiemy, że można nauczyć się nawet od 0. Ale jakich tematów?

Matura informatyka - co trzeba umieć?

Zacznę od krótkiego przypomnienia, z czego składa się arkusz maturalny. Egzamin od 2023 roku jest jedną całością, a tematy się nie zmieniają. CKE wprowadza tylko delikatną korektę w jej formule. Natomiast matura 2022 jest jeszcze podzielona na dwie części tak, jak w poprzednich ponad 10 latach. Część teoretyczną oraz część praktyczną.

Matura informatyka teoria i zagadnienia

Zacznijmy od teorii, która zawsze obejmuje 3 zadania. Pierwsze oraz drugie są bardzo podobne. Wymagają logicznego myślenia, znajomości algorytmów, często systemów liczbowych i złożoności obliczeniowej. Zazwyczaj w zadaniu jest podany algorytm i na jego podstawie musisz odpowiedzieć na pytania lub napisać na kartce kod realizujący jakieś założenie. Oba zdecydowanie wymagają całej wiedzy z programowania, a najlepiej także z algorytmów.

Trzecim zadaniem w części pierwszej, są zadania wielokrotnego wyboru - tzw. prawda / fałsz. Zazwyczaj sprawdzają suchą teorię z obszarów informatyki. Tutaj chciałbym odpowiedzieć na pytanie, które często dostaję w prywatnych wiadomościach. Jak się do tego przygotować? Na potrzeby takiej nauki, przygotowałem dwie rzeczy. Jedną z nich jest e-book, który zawiera wszystkie tematy, opisy i definicje, które pojawiły się w pytaniach z oficjalnych i próbnych matur z informatyki na przestrzeni ostatnich 10 lat. Jest on jednak udostępniony wyłącznie na potrzeby moich kursantów i jeśli do nich należysz, możesz go znaleźć w pakiecie 6. Więcej informacji, o jakim kursie z informatyki mówię, możesz znajduje się na stronie kursmaturainformatyka.pl.

Drugą pomocną rzeczą jest quiz matura informatyka. Tak, quiz. Na naszej platformie, znajdziesz go w formie bezpłatnego materiału. Składa się z wymieszanych pytań, które pojawiły się dotychczas na maturze z informatyki. Jak działa? Klikając w jeden z czterech wariantów odpowiadasz na pytanie, po czym od razu dostajesz informacje, czy udzieliłeś_aś poprawnej, czy błędnej odpowiedzi. W drugim przypadku, otrzymasz także informację, która z proponowanych jest poprawna.

To taka forma sprawdzenia siebie, czy też nauki poprzez zabawę :). W poprzednich latach zanotowałem ponad 300 tysięcy poprawnych odpowiedzi, a ich liczba szczególnie wzrasta na przełomie marca i kwietnia. Mam nadzieję, że także Tobie przypadnie do gustu. Znajdziesz go klikając zaloguj na stronie kursmaturainformatyka.pl. Przejdźmy do części drugiej.

Zgarnij „darmowe” punkty na maturze

W ramach dodatkowego wsparcia w procesie nauki, przygotowaliśmy dla Ciebie książkę „MATURA INFORMATYKA - TEORIA”.

Materiały zostały stworzone z myślą o zróżnicowanych stylach nauki – zarówno w formie czytanej, jak i słuchanej – aby ułatwić przyswajanie wiedzy i zwiększyć efektywność Twojej nauki.

ksiazka-matura-informatyka-teoria

Matura informatyka programowanie

Każdy arkusz maturalny z części praktycznej ma trzy zadania, składające się często z podpunktów. Teoretycznie, każde z zadań możesz rozwiązać, korzystając z dowolnego narzędzia. Jednak nie polecam. Zadania i podpunkty są tak przygotowane, żeby było je najłatwiej rozwiązać przy pomocy jednego narzędzia i w poprzednich latach zawsze trzy zadania równały się trzem różnym narzędziom. Jeśli nawet pierwszy podpunkt może wydawać się łatwy do zrobienia przy pomocy jednego narzędzia, to nie znaczy, że później nie będzie dość sporych schodów.

Zadanie z baz danych zazwyczaj zawiera dwa lub trzy pliki testowe. W objaśnieniu znajduje się opis nagłówków tabel, identyfikatory oraz zależności między nimi. Tak naprawdę, już po paru rozwiązanych arkuszach maturalnych będziesz umiał_a rozróżnić zadanie z baz danych od innych. W zadaniu musisz wczytać przedstawione pliki do narzędzia (np. accessa ), stworzyć poprawne relacje między tabelami, a następnie odczytać z nich dane. Tak, odczytać. Nie musisz nic zmieniać, zapisywać, edytować. Wystarczy napisanie poprawnych formuł, które odczytują informacje.

Zadanie z arkusza kalkulacyjnego może nie zawierać pliku testowego, ale wtedy ma dość obszerny opis. Dzięki niemu jesteś w stanie samodzielnie wygenerować dane. Zazwyczaj ma też dość trudną część dotyczącą tworzenia danych, natomiast podpunkty są już banalne. Ja nie lubię tych zadań, ze względu na to, że w przypadku, gdy pomylisz się w tworzeniu danych, to już wszystkie lub większość podpunktów będzie mieć złe odpowiedzi. Jeśli będziesz zdawać maturę z informatyki, z pewnością zapamiętasz takie klasyki jak zadania o nazwach: żubry - żołędzie, kury - pani binarna, chmury, trawniki, cukrownia i tak dalej…

Zadanie z arkusza kalkulacyjnego może nie zawierać pliku testowego, ale wtedy ma dość obszerny opis. Dzięki niemu jesteś w stanie samodzielnie wygenerować dane. Zazwyczaj ma też dość trudną część dotyczącą tworzenia danych, natomiast podpunkty są już banalne. Ja nie lubię tych zadań, ze względu na to, że w przypadku, gdy pomylisz się w tworzeniu danych, to już wszystkie lub większość podpunktów będzie mieć złe odpowiedzi. Jeśli będziesz zdawać maturę z informatyki, z pewnością zapamiętasz takie klasyki jak zadania o nazwach: żubry - żołędzie, kury - pani binarna, chmury, trawniki, cukrownia i tak dalej…

Zdarzają się również zadania z arkuszy kalkulacyjnych, które zawierają pliki tekstowe. Często jeden, rzadziej dwa. Przedstawiające dane, z których musimy odczytać wartości i bardzo często nawiązują do dni, dat oraz nie mają nic powiązanego z indeksami czy relacjami. Zestaw danych ma separator w postaci, przecinka, średnika, tabulacji między kolumnami i dość spory zestaw wierszy.

Ostatnim z zadań, jest to z programowania. Najczęściej ma plik testowy, w którym jest bardzo duża liczba słów, tekstów i liczb, po jednej w wierszu. Taki zestaw danych wczytujemy za pomocą kodu i każdą z linii analizujemy, czy pasuje do schematu przedstawionego w podpunkcie.

Do tej pory było także parę zadań z programowania, o których mówię “zadania z gwiazdką”. Nie pojawiły się na oficjalnych maturach z informatyki, ale na różnego rodzaju pobocznych już tak. W ich przypadku zawarty plik tekstowy zawiera np. informacje o przedmiotach na działce, która ma wysokość i szerokość 30 znaków, a każda z działek jest oddzielona enterem. Zdarzają się też takie, które przedstawiają pierwszą rundę na szachownicy i zmieniające się co rundę według schematu, figury. Naszym zadaniem jest odczytanie stanu figur z ostatniej lub którejś z kolei rundy.

Takie zadania z gwiazdką, także przerabiam z moimi kursantami, aby przejść przez wszystkie, także najtrudniejsze, przykłady. Dzięki temu matura z informatyki będzie dla Ciebie tylko formalnością. Z takiego podejścia według mnie robią się najlepsze wyniki, co już udowodniły takie osoby jak Julia, która w ostatnim roku zdała maturę z najwyższym wynikiem w szkole. Jej opinię możesz znaleźć na naszej stronie. Jeśli chcesz otrzymać więcej informacji na temat kursu z informatyki, zapraszam Cię na stronę kursmaturainformatyka.pl oraz do kontaktu poprzez formularz: https://kursmaturainformatyka.pl/pl/kontakt

To już wszystko na dzisiaj. Zapraszam Cię do śledzenia kolejnych wpisów na blogu oraz w innych kanałach. Dołącz do społeczności Matura Informatyka

Matura Informatyka Facebook