Gdzie studiować kierunki informatyczne w Polsce?

Jak wybrać miejsce, w którym warto kontynuować naukę po liceum lub technikum? Dzisiaj skupimy się nad często zadawanym przez maturzystów pytaniem, czyli gdzie najlepiej studiować informatykę w Polsce.Często dostaję od Was pytania o 3 rzeczy. Pierwsze dotyczy tego, czy lepiej wybrać studia, czy szkołę programowania. W drugim pytacie o różnice między studiami dziennymi i zaocznymi, a w trzecim, czy lepszy jest Uniwersytet, czy Politechnika. Ile razy bym nie odpowiadał na te pytania, to i tak pojawiają się przy kolejnej okazji.

Przed nami sporo tematów, więc przejdźmy do rzeczy.

Studia informatyczne, czy szkoła programowania?

Co wybrać? Myślę, że osoby, które już trochę mnie znają wiedzą, że nie jestem fanem szkół programowania. Kiedy słyszę to pytanie, od razu i zdecydowanie odpowiadam STUDIA! Dlaczego? Krótko mówiąc, moim zdaniem szkoły programowania uczą wyłącznie klepania kodu. Kiedy to mówię, w tym miejscu często pytacie mnie: „A co innego robi developer?”. Ale do tego przejdziemy zaraz.

Pierwszym problemem jest to, że tematy podczas takich kursów, czy bootcampów są bardzo ograniczone. Może dowiesz się z nich, jak używać jednego narzędzia rozwiązującego konkretną rzecz, ale nie nauczą Cię myślenia problemowego, rozwiązywania błędów, pracy w zespole itp. Sam podczas różnych projektów mam styczność ze studentami i osobami po takich kursach. Widzę wtedy, jak bardzo różnią się poziomem wiedzy. Zdradzę Wam też, że mam bootcamp (nawet niejeden), po którym automatycznie odrzucam kandydatów na stanowisko programisty. Już nie będę mówił, jaki dokładnie, żeby nie robić antyreklamy, ale... jest to po prostu złe.

No dobra, Wy już wiecie, że po szkołach programowania możecie mieć nieco mniejszą wiedzę. I na Waszą niekorzyść, rekruterzy też to wiedzą. Forma szkolenia uczniów w takich szkołach, zdecydowanie nie jest czymś, czego szuka Twój przyszły pracodawca. On chce mieć pewność, że znasz się na rzeczy i nie będzie musiał trzymać Cię za rękę przy każdym kroku. A dzieje się tak często właśnie po tego typu szkołach. Uwierzcie mi, jeśli będą mieli do wyboru zatrudnienie absolwenta studiów i kursanta, to z pewnością wybiorą studenta.

Czemu student jest bardziej atrakcyjnym pracownikiem dla pracodawcy?

W ciągu kilku lat nauki na studiach przerabiacie kilkadziesiąt przedmiotów. Uczą Was one nie tylko klepania kodu, ale też rozwiązywania problemów, dzięki patrzeniu na nie z różnych perspektyw. Są wśród nich takie przedmioty jak: różne systemy operacyjne, sztuczna inteligencja, aplikacje mobilne, webowe, bazy danych, algorytmy, struktury danych. Większości z nich nie ma na bootcampach. Nawet jeśli niektóre wykłady, czy ćwiczenia odbywają się na studiach tylko na podstawowym poziomie, jesteście dzięki tej wiedzy w stanie szybciej odnaleźć się w nowych zadaniach, które czekają Was w codziennej pracy.

Z Waszej perspektywy, czyli być może przyszłych programistów, warto wspomnieć, że osobom po studiach łatwiej i szybciej przychodzą rozwój oraz awansowanie. Przekłada się to również na coraz wyższą pensję. Przekonujące, prawda? Dla porównania. Osoby, które zdobywały wiedzę na kursach i bootcampach, muszą ją uzupełniać jeszcze przez kilka dobrych lat. Realnego doświadczenia nabywają dopiero w pracy, w czasie gdy inni są już o kilka szczebli kariery wyżej.

Reasumując, po bootcampie lub kursie możecie zacząć pracę na stanowiskach juniorskich, ale przeskok dalej jest ogromny i czasochłonny. Student, który już jest juniorem, może prosto wspinać się dalej, zaliczając kolejne kroki i awanse. Jestem jednoznacznie po stronie studiów i wiem, że nie tylko ja.

Przejdźmy dalej…

Zgarnij „darmowe” punkty na maturze

W ramach dodatkowego wsparcia w procesie nauki, przygotowaliśmy dla Ciebie książkę „MATURA INFORMATYKA - TEORIA”.

Materiały zostały stworzone z myślą o zróżnicowanych stylach nauki – zarówno w formie czytanej, jak i słuchanej – aby ułatwić przyswajanie wiedzy i zwiększyć efektywność Twojej nauki.

ksiazka-matura-informatyka-teoria

Studia stacjonarne, a może zaoczne?

Ok, wiemy już, że studia procentują w przyszłości bardziej. Ale tu też pojawia się pytanie: „Stacjonarne, czy zaoczne? ”.

To zależy od Waszej sytuacji. Jeśli możesz pozwolić sobie na studia dzienne, zdecydowanie wybierz właśnie te. Polecam, sam byłem właśnie na takich. Jeśli musisz w tygodniu pracować, żeby się utrzymać, oczywistym wyborem będzie weekendowa wersja.

Studia zaoczne wiążą się z weekendami po brzegi wypełnionymi zajęciami. Na przykład od 8:00 do 20:00. I wyobraź sobie, że w ciągu tygodnia podobne godziny spędzasz w pracy. A przecież jeszcze oprócz zajęć są do wykonania zadania, projekty i nauka. Często po prostu nie masz siły, aby porządnie się skupić na danych wykładach, czy ćwiczeniach. Nawet jeśli są dla Ciebie interesujące. Ale to wciąż lepsze niż szkoła programowania.

Wybierając studia dzienne, zajęcia są rozłożone na znacznie więcej dni, dzięki czemu zajmują Wam tylko kilka godzin dziennie. Znam też wiele osób, którym udało się łączyć taki tryb studiów z pracą na część etatu. Zdarzali się i tacy, którzy robili pełny etat. Nawet sam byłem wśród nich. Było to dobre uzupełnienie, szczególnie wtedy, kiedy pracowaliśmy w zawodzie. Wiedza teoretyczna, zdobywana przez nas na zajęciach, utrwalała się wraz z pierwszymi doświadczeniami w regularnej pracy. Dzięki temu byliśmy już o kilka kroków do przodu, względem naszych niepracujących kolegów.

Studia informatyczne na Uniwersytecie oraz na Politechnice

Skoro mamy załatwione już tematy studiów, szkół programowania i trybów nauki, przejdźmy do rodzajów uczelni. Pytacie mnie: „Czy lepsza jest Politechnika, czy może jednak Uniwersytet?”.

Tutaj właściwie nie mam jednoznacznej odpowiedzi. Myślę, że zarówno informatyka na Uniwersytetach, jak i na Politechnikach, w największych polskich miastach, jest na bardzo dobrym poziomie. Nasi polscy programiści znajdują się chyba nawet w top 3 najlepiej wykształconych na Świecie. Jest jednak mała różnica. Na Uniwersytecie kierunki informatyczne opierają się głównie na przedmiotach związanych z informatyką, a na Politechnikach, trochę bardziej na tych matematycznych.

Nie jest to jednak regułą. Jeśli chcesz, możecie sprawdzić, jakie przedmioty czekają Was na danej uczelni. Takie informacje znajdziecie w sylabusie wybranego kierunku studiów. Znajdują się one zazwyczaj na stronie uczelni. Uwaga jednak na mały haczyk! Nie sugerujcie się do końca samymi nazwami przedmiotów. Jak zobaczycie w sylabusie na przykład taki przedmiot jak „Teoria gier”, to od razu mówię, że nie ma to nic wspólnego z grami. To czysta matematyka. Jak jakiś przedmiot brzmi zbyt dobrze, lepiej sprawdź dokładnie, o czym jest.

W którym polskim mieście studia informatyczne są na najwyższym poziomie?

Na Twoim miejscu unikałbym studiów w mniejszych miastach i miejscowościach. Im dziwniejsza i mniej znana nazwa uczelni, tym zazwyczaj niższy poziom. Przeważnie się to sprawdza.

Pamiętajcie jednak, że najważniejsze jest tak naprawdę to, jak Wy samodzielnie się uczycie i rozwijacie swoje umiejętności. Wykładowcy nie nauczą Was niczego na siłę, a zajęcia na studiach to często tylko podstawa zdobywania wiedzy. To Wy odpowiadacie za to, ile będziecie realnie umieć.

O tym, jakie przedmioty trzeba zdać na maturze, aby się na nie dostać, możecie przeczytać w artykule „Studia informatyczne — wzory punktowe na uczelniach i szkołach wyższych w Polsce” na stronie kursmaturainformatyka.pl. Zobaczysz tam, że coraz częściej uczelnie rezygnują w rekrutacji z matury z fizyki, do której mogliście być namawiani.

Dobra wydaje mi się, że to już wszystko na ten temat i mam nadzieję, że chociaż trochę pomogę Wam w podjęciu decyzji o wyborze dalszej drogi edukacji. Jeśli jednak będziecie mieć do mnie jeszcze jakieś pytania, napiszcie przez formularz kontaktowy na stronie https://kursmaturainformatyka.pl/pl/kontakt lub bezpośrednio na adres mateusz.oracz@kursmaturainformatyka.pl. Postaram się pomóc!

Więcej o studiach informatycznych opowiedziałem podczas jednego z webinarów, którego nagranie znajdziesz także na stronie kursmaturainformatyka.pl

Dziękuję za uwagę i zapraszam Was do kolejnych odcinków podcastu, a także do rejestracji na naszej platformie, gdzie znajdziecie więcej materiałów. Cześć!